[Klub Książki] "Trening mentalny: Psychologia sportu w praktyce" - Maciej Behnke, Karolina Chlebosz i Magdalena Kaczmarek

W kwietniu bieżącego roku miała miejsce premiera branżowej książki autorstwa Maćka Behnke, Karoliny Chlebosz i Magdy Kaczmarek: „Trening mentalny: Psychologia sportu w praktyce” (Wydawnictwo Inne Spacery). Dla mnie to publikacja szczególnie ważna, gdyż jest napisana przez kolegów (ba, nawet przyjaciół!) po fachu, świetnej ekipy psychologów sportu z Poznania. W tym wpisie podzielę się kilkoma pierwszymi spostrzeżeniami dotyczącymi tej nowej, ciekawej pozycji na polskim rynku wydawnictw sportowych.

 

Na pierwszy rzut oka: Raczej minimalistyczna, estetyczna, ale przede wszystkim trafna okładka. Dobór zdjęcia może się tu wydawać czymś pozornie błahym, lecz dla mnie jest on szczególnie ważny. Bardzo się cieszę, że na okładce książki dotyczącej treningu mentalnego nie ma sportowca na podium z medalem, tylko jest sportowiec „w procesie” (zgaduję, że to foto z biegu na 1500m z przeszkodami podczas jakiegoś mityngu lekkoatletycznego). W mojej filozofii praktyki psychologii sportu, to właśnie proces, nie wynik jest bliższy esencji pracy mentalnej. Dlatego sama okładka jest dla mnie dobrą zapowiedzią tego, co można będzie znaleźć w środku. Jeśli chodzi o pozostałe parametry, to książka raczej ciężka, format między B5 a A4. Mieści się w ręku, ale nie można powiedzieć, że jest poręczna.

 

Wrażenia po lekturze treści: Znając osobiście dwójkę autorów byłem bardzo ciekawy w jaki sposób zrobią to, co w psychologii jest najtrudniejsze, czyli pogodzą teorię z praktyką. Chociaż książka formalnie podzielona jest na dwie części – teoretyczną i praktyczną, to zdecydowanie więcej uwagi autorzy poświęcają tej drugiej. To niewątpliwie jest największym atutem tej książki. Spełnia ona obietnicę podręcznika praktycznego, który pokazuje nie tylko to, co z perspektywy psychologicznej jest ważne w sporcie, ale przede wszystkim jak można z tym pracować. W książce zawarte jest ponad 100 propozycji ćwiczeń treningu mentalnego, które można wykorzystać w codziennym treningu rozwoju umiejętności psychologicznych dla lepszego funkcjonowania w świecie sportu. Każde z ćwiczeń ma arkusz pracy oraz opatrzone jest komentarzem psychologów. Można je wykonywać bezpośrednio w książce lub przenieść do własnego dziennika pracy mentalnej.

 

W ten oto sposób autorzy poszukują porozumienia pomiędzy teorią i praktyką psychologii sportu. Przedstawiają tajniki tej dziedziny nauki w zrozumiały i nienadęty sposób przez co książka staje się przystępna nawet dla czytelnika bez przygotowania psychologicznego. Bardzo podobały mi się krótkie historie na początku każdego z rozdziałów opisujące autentyczne doświadczenia zawodników i trenerów. Każda z tych opowieści stanowi wstęp do omawianego w rozdziale fenomenu psychologicznego albo narzędzia treningu mentalnego. Z takim wprowadzeniem łatwiej „wchodzi się” w każde zagadnienie. Zresztą rozdziały są bardzo krótkie (czasami tylko kilkustronicowe) i można je szybko przeczytać. Pomimo swojej zwięzłości, a czasami wręcz prostoty, tekst książki jest rzetelny i oparty o naukowe źródła. Jeśli ktoś (np. ja, autor tego artykułu) pragnie coś sprawdzić lub pogłębić, to proszę bardzo! W książce znalazło się aż 23 strony przypisów odwołujących się do naukowych badań, artykułów i opracowań oraz wiedzy zdobytej przez autorów na konferencjach.

 

Mimo że większość ćwiczeń zawartych w tej książce była mi już znana, to autorzy przedstawili do nich kreatywne alternatywy, które zainspirowały mnie do dalszych poszukiwań i poszerzenia mojego warsztatu pracy. Na przykład bardzo spodobała mi się propozycja periodyzacji treningu mentalnego, która w bardzo sensowny sposób

strukturyzuje długofalową pracę z zawodnikiem lub organizacją sportową.

 

Chociaż książka w swoim założeniu skierowana jest do wszystkich aktorów na arenie zmagań sportowych – zawodników, trenerów jak i psychologów, to myślę, że najbardziej skorzystają na niej psychologowie. W ciekawy sposób organizuje bowiem wiele narzędzi warsztatu pracy i oferuje gotowe rozwiązania do pracy z klientem. Oczywiście świadomi zawodnicy i trenerzy również mogą posłużyć się ćwiczeniami. Należy jednak pamiętać, iż choć „Trening mentalny: Psychologia sportu w praktyce” to pozycja, która zdecydowanie poszerza możliwości własnej pracy mentalnej w sporcie, nie oferuje rozwiązania na każdą okazję. Nie będzie panaceum na każdy mentalny problem sportowca. Sorry, mate! No bo która książka tak zrobi!? Żadna! Żadna książka nie ma bowiem całej wiedzy i doświadczenia psychologicznego. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości lub chęci poszerzenia perspektywy pracy mentalnej warto szukać konsultacji u specjalisty! Zresztą sami autorzy tej publikacji wychodzą z podobnego założenia.

 

Podsumowując chciałbym serdecznie polecić książkę „Trening mentalny: Psychologia sportu w praktyce” Dla mnie to coś więcej, niż książka o psychologii sportu, jakich na półce mam mnóstwo. To nowoczesny podręcznik świadomego rozwoju każdego zawodnika, niezależnie od poziomu zaangażowania w sport.

 

Autorom gratuluję dobrej, rzetelnej roboty!

Please reload

Polecane artykuły

Sportowa specjalizacja: Im wcześniej, tym lepiej?

25/03/2018

1/8
Please reload

Ostatnie artykuły
Please reload

Archiwum