Sport stacking jako uzupełnienie treningu psychomotorycznego

Jako praktyk psychologii sportu ciągle dążę do rozwoju i urozmaicania mojego warsztatu pracy. Wszystko po to, aby przekuwać teorie w praktykę w ciekawy, angażujący i zrozumiały sposób dla moich podopiecznych - zawodników, trenerów, nauczycieli, rodziców i innych osób, z którymi przychodzi mi pracować.

 

Jednym z moich sztandarowych metod pracy w treningu psychomotorycznym jest żonglerka, którą chętnie dzielę się na warsztatach w różnych środowiskach, w których pracuję. Szczególnie świetnie sprawdza się w sporcie dzieci i młodzieży, gdyż jest to aktywność, która ekscytuje, sprawia radość i jednocześnie kształtuje wiele konkretnych umiejętności - tych motorycznych, psychologicznych, a także społecznych. 

 

Według badań neuropsychologicznych żonglowanie sprzyja także rozwojowi mózgu, a także w świetny sposób obrazuje proces uczenia się każdej umiejętności. Aby opanować sztukę żonglowania trzema piłkami trzeba przejść przez cały proces nauki, nierzadko od samiutkich podstaw. Tu nie ma dróg na skróty. Trzeba próbować, doświadczać, ponosić porażki, wyciągać z nich wnioski i... uczyć się dalej! Od kilku lat z powodzeniem wykorzystuję żonglerkę w treningu mentalnymi jestem bardzo mocno zainteresowany innymi podobnymi metodami pracy.

 

Ostatnio za namową kolegi po fachu zacząłem wprowadzać do mojego warsztatu pracy kubki Speed Stacks. Sport stacking to dyscyplina sportowa lub po prostu zabawa, która polega na jak najszybszym układaniu w piramidy i składaniu plastykowych kubeczków. Bardzo mi się podoba ta prosta metoda, która jednocześnie pozwala kształtować i rozwijać wiele umiejętności psychomotorycznych takich jak: koordynacja wzrokowo-ruchowa, koncentracja uwagi, a także refleks i czas reakcji. Proces nauki jest bardzo podobny do nauki żonglowania, więc również pozwala pokazywać uczącym się proces oraz doświadczać im konkretnego progresu. 

 

Istnieje kilka odmian figur, które można układać, a każda z nich jest odrębną konkurencją. Poniżej prezentuję wszystkie figury wraz z materiałem filmowym, który obrazuje proces ich nauki.

 

3-3-3

 

Figura 3-3-3 jest podstawową i najprostszą figurą, która polega na ułożeniu i złożeniu trzech piramid. Każda z nich składa się z trzech kubków.

 

 

3-6-3

 

Figura 3-6-3 jest już bardziej skomplikowana. Tu należy ułożyć trzy piramidy - dwie zewnętrzne składają się z trzech kubków (tak jak w figurze 3-3-3), a centralna z sześciu kubków.

 

 

Cykl

 

Figura cyklu (ang. the cycle) jest obecnie najbardziej skomplikowaną i obszerną figurą w speed stackingu. Polega na wielokrotnym układaniu piramid i ich składaniu w następującej kolejności: 3-6-3, 6-6, następnie 1-10-1, a na końcu raz jeszcze 3-6-3.

 

 

Różna ilość układających

 

W sport stackingu można oczywiście układać kubki indywidualnie tak jak w powyższych figurach, ale można również je układać dwójkowo oraz w sztafecie. W drużynie dwuosobowej każdy z zawodników używa tylko jednej ręki (!). Dlatego tutaj oprócz umiejętności psychomotoycznych, liczy się także dobra współpraca i zaufanie do partnera.

 

 

W sztafecie natomiast zawodnicy w czteroosobowej drużynie indywidualne układają określone figury. Czas jest oczywiście łączny.

 

 

Ogólne zasady

 

Ogólne zasady sport stackingu zakładają, że nie można układać dwóch piramid naraz, choć po ixh ułożeniu można składać wiele piramid jednocześnie (źródło: Wikipedia). Piramidy można układać od lewej do prawej lub od prawej do lewej, ale muszą zostać złożone w takiej samej kolejności, jak były rozkładane.

 

Skąd się wziął sport stacking?

 

Kolebką sport stackingu są Stany Zjednoczone, a jej korzenie sięgają lat 80. XX wieku. Obecnie funkcjonuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Sport Stackingu (WSSA - World Sport Stacking Association), a dyscyplinę tę uprawia ponad pół miliona osób z 54 krajów na całym świecie! W Polsce sport stacking również istnieje i coraz prężniej rozwija się. Speed stacking szczególnie popularny jest w szkołach oraz innych placówkach wychowaczych. Ja jednak oczywiście widzę fantastyczne zastosowanie w treningu mentalnym dla sportu i kultury fizycznej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Odwiedź następujące witryny:

 

- Oficjalna strona światowej organizacji Speed Stacks: 

https://www.speedstacks.com/

- Oficjalna strona Speed Stacks Polska:

http://speedstacks.pl/

- Oficjalny dystrybutor Speed Stacks w Polsce:
http://hipopotam.eu/sklep/speed-stacks
- Instrukcje układania kubków Speed Stacks: http://hipopotam.eu/sportstacking/index.html

Please reload

Polecane artykuły

Sportowa specjalizacja: Im wcześniej, tym lepiej?

25/03/2018

1/8
Please reload

Ostatnie artykuły
Please reload

Archiwum