Podsumowanie aktywności w 2015 r.

Mamy już nowy rok. Choć pierwszy stycznia to data kompletnie arbitralna, to jednak skłania ludzi, w tym i mnie, do refleksji oraz podsumowań. Stąd na łamach bloga chciałem podzielić się moimi najważniejszymi aktywnościami w ubiegłym roku. 

 

W pierwszej połowie 2015 roku najważniejsze dla mnie działania koncentrowały się wokół kadry Polski w rugby na wózkach. W kwietniu pojechaliśmy na Mistrzostwa Europy Dywizji B w Pradze, które jednocześnie były kwalifikacjami paraolimpijskimi. Polska dotarła do półfinału, ale tam musiała uznać wyższość rozpędzonym Francuzom, którzy wygrali cały turniej. Ostatecznie zajęliśmy 4. miejsce i wszystko wskazuje na to, że nie pojedziemy do Rio. Nie poddajemy się jednak i motywujemy się do dalszej pracy!

 

 [zdjęcie: Reprezentacja Polski podczas ME 2015 w Pradze]

 

W 2015 roku miałem też przyjemność współpracować z klubami i akademiami sportowymi w takich dyscplinach jak koszykówka, piłka nożna, żużel, futsal, lekkoatletyka i pływanie. Pracowałem stacjonarnie, ale też jeździłem po Polsce i Europie razem z zawodnikami. Spędziłem wiele dni na obozach i zgrupowaniach przygotowujących drużyny i indywidualnych zawodników do startów i/lub dorosłego życia. Niezmiernie mnie cieszy, iż wiele z tych aktywności będzie kontynuowane w bieżącym roku!


Ważnym elementem mojej działalności jest współpraca ze szkołami. Od dwóch lat prowadzę zajęcia warsztatowe z zakresu treningu mentalnego w gimnazjum sportowym w Gliwicach. Jednak w tym roku szkolnym rozpocząłem jeszcze bardziej ambitny projekt. Jako nauczyciel w liceum sportowym w Gliwicach zacząłem realizować autorski program przedmiotu uzupełniającego pt. "psychologia sportu". Wg. mojej wiedzy gliwickie liceum jest drugą szkołą w Polsce, która zdecydowała się na wdrożenie psychologii sportu w siatkę godzin nauczania. W kontekście działań dla polskiej oświaty ważna była dla mnie także kontynuacja współpracy z ogólnopolskim programem Centrum Edukacji Obywatelskiej WF z klasą.

 

[Mój najnowszy wkład w tę inicjatywę to artykuł o tym, jak sport może kształtować kompetencje miękkie. Można go przeczytać tutaj!]

 

Oprócz stałego kontaktu z usportowionymi uczniami gimnazjum i liceum cały czas staram się dzielić wiedzą również w szerokich kręgach akademickich. W 2015 roku prowadziłem zajęcia na uczelniach wyższych w Polsce (Uniwersytet SWPS, wydziały zamiejscowe w Warszawie, Sopocie, Poznaniu i Wrocławiu oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie) i zagranicą (Universiteit Maastricht w Holandii). Praca ze studentami, przyszłymi adeptami psychologii sportu, daje mi niesamowitą satysfakcję, gdyż pozwala mi na dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Już wiem, że ten rok przyniesie jeszcze więcej ku temu okazji. W najbliższych miesiącach zbędę wykładać w Wlk. Brytanii oraz Finlandii. Szczególnie cieszy mnie perspektywa powrotu na stare, fińskie śmiecie. :)

 

Moim zdaniem nie można prowadzić praktyki psychologii sportu nie będąc w styczności z ważnymi organizacjami zrzeszającymi specjalistów w tej dziedzinie. W tym zakresie również nie próżnowałem. Aktywnie uczestniczyłem w konferencjach w Polsce (m.in. IX Dni Psychologii Sportu na USWPS we Wrocławiu, II Konferencja Sportu Dzieci i Młodzieży na UW w Warszawie, II Sympozjum Sportu Pozytywnego w Gdyni) oraz zagranicą (m.in. I Konferencja AASP (Association for Applied Sport Psychology) w brytyjskim Loughborough, Kongres Psychologii Sportu FEPSAC (European Federation of Sport Psychology) we szwajcarskim Bernie oraz XI Konferencja ENYSSP w hiszpańskiej Gironie).  Na niemalże każdym z tych wydarzeń nie byłem tylko biernym słuchaczem, ale prowadziłem na nich wykłady i/lub warsztaty.

 

Ważna tu była dla mnie była także nominacja na członka zarządu europejskiej organizacji ENYSSP (European Network for Young Specialists in Sport Psychology) oraz napisanie zwycięskiego wniosku na organizację XII Konferencji ENYSSP w 2016 r. w Warszawie (więcej informacji na ten temat będzie można znaleźć tutaj: www.enyssp.org).

 

 [zdjęcie: Konferencja ENYSSP 2015 w Gironie]

 

W Polsce także starałem się być aktywnym i poszukującym praktykiem. Uczestniczyłem w czterech zebraniach Zespołu ds. Psychologii przy Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także prezentowałem na jednym z tych spotkań. Zostałem przyjęty jako członek Zespołu.

 

W zeszłym roku publikacje mojego autorstwa pojawiały się regularnie w takich czasopismach jak: Magazyn Trenera, Magazyn Psychologia Sportu, Meritum, Dyrektor Szkoły. Rok 2015 urodził też dwa rozdziały, których byłem współautorem:

 

- Bednarikova, M., Schneider, P., Więcław, G.  Looking for guidance and support amongst colleagues: Peer Mentoring in ENYSSP. pod  red. Cremades, G. I Tashman, L. (w przygotowaniu)

 

- Więcław, G., Kochanowski, M. Przede wszystkim – sport! Praktyczne zastosowanie psychologii sportu we współpracy z kadrami narodowymi osób niepełnosprawnych w sportach drużynowych. pod red. I.M. Sikorska (w przygotowaniu)

 

 [zdjęcie: Razem z prof. Zimbardo w Zespole Szkół FILOMATA w Gliwicach]

 

Wisienkami na torcie były dla mnie w roku 2015 spotkanie i lunch z gwiazdą współczesnej psychologii prof. Philipem Zimbardo, który odwiedził naszą szkołę promując swój program edukacyjny "Projekt Bohaterskiej Wyobraźni", a także wystąpienie na TEDx Rawa River. To było naprawdę coś!

 

 [wideo: wystąpienie na TEDx Rawa River w Katowicach]

 

Cóż to był za fantastyczny rok! Niech 2016 będzie co najmniej taki! Do usłyszenia, do zobaczenia! :)

 

Please reload

Polecane artykuły

Sportowa specjalizacja: Im wcześniej, tym lepiej?

25/03/2018

1/8
Please reload

Ostatnie artykuły
Please reload

Archiwum