[Filmoteka] "Mcfarland, USA" (2015)

28/12/2015

McFarland to mała, zapomniana przez wszystkich miejscowość w Południowej Kalifornii, zamieszkana przez latynoskich imigrantów. Dzieci są tu z góry skazane na ciężki żywot. Od najmłodszych lat pracują na polach jako zbieracze warzyw i owoców, pomagając w ten sposób swoim rodzicom. Szkoła ma im tylko zapewnić podstawową edukację, ale najbliższe sąsiedztwo zakładu karnego daje słabe perspektywy i jest mierną motywacją do nauki. Do takiej miejscowości wprowadza się nauczyciel wf-u i trener futbolu amerykańskiego – Jim White. Razem ze swoją żoną i dwoma nastoletnimi córkami próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zapewnić sobie bezpieczeństwo. White początkowo chce pracować z drużyną futbolistów, ale szybko dostrzega, że chłopcy stworzeni są do innej dyscypliny sportu. Codziennie pokonują kilkanaście kilometrów, biegając do szkoły i pracy na polach. Są wytrzymali i zdeterminowani, a bieg traktują jak naturalny środek transportu. „Blanco”, bo tak nazywają swojego nowego nauczyciela Meksykanie, pozyskuje zgodę dyrektora szkoły, namawia chłopaków  i tworzy 7-osobową drużynę w biegach przełajowych. Mając niewielkie doświadczenie w tej dyscyplinie, nie jest idealny, nie stroni od błędów, a pierwsza porażka jest wynikiem nieprzygotowania i nieznajomości technik biegania w trudnym terenie. Musi przyznać się do błędu, stawić czoło nowemu wyzwaniu, udoskonalić swoją wiedzę i przekazać ją chłopcom.

 

Film McFarland, USA jest opowieścią opartą na prawdziwych wydarzeniach. Zasiadając przed ekranem zostajemy wciągnięci w historię bohaterów i stajemy się świadkami tworzenia się  niezwykłej drużyny i ich przemiany z ubogich i pozbawionych przyszłości zbieraczy warzyw w odważnych i niebojących się marzeń sportowców. Film zarówno bawi i wzrusza. Jest przyjemny, lekki, a zarazem bardzo konkretny i każdy może wyciągnąć z niego jakąś lekcję.

 

Przyjrzyjmy się teraz bliżej psychologicznym aspektom, które można zaobserwować w filmie McFarland, USA.

 

RELACJA TRENER-ZAWODNIK:

 

White nie ma łatwego startu w nowej dla siebie rzeczywistości. Jako trener musi zdobyć szacunek swoich podopiecznych i sprawić, że będą gotowi mu zaufać i pójść za nim. Trener wyciąga do nich pomocną rękę, pokazuje nowe możliwości. Swoją drużynę składa z chłopaków o różnych typach osobowości. Każdy z nich realizuje swoje zadanie w grupie, dzięki czemu w najważniejszych momentach potrafią się wzajemnie uzupełniać i razem osiągnąć wspólny cel. White nie tylko jest trenerem na treningu, czy zawodach, ale angażuje się również w życie prywatne bohaterów. Interesuje się ich sytuacją w domu, a ich losy nie są mu obojętne. Staje się pedagogiem i opiekunem.  W filmie zobaczymy przepiękną scenę, kiedy po jednych zawodach w drodze powrotnej, zabiera spontanicznie swoją drużyną na plażę, a chłopcy po raz pierwszy w życiu  mogą popływać w oceanie! White pokazuje swoim podopiecznym świat. Wnosi w ich życie perspektywę na lepsze życie, pokazuje, że warto marzyć, a najważniejszą rzeczą jest uwierzyć w siebie!

 

ROLA WSPARCIA SPOŁECZNEGO:

 

Film McFarland, USA daje nam przykład jak wielkie znaczenie dla sportowca może mieć wsparcie jakie otrzymuje. Przypomnę, że akcja dzieje się w małej wiosce zamieszkałej przez imigrantów z Meksyku i mimo że życie ich nie rozpieszcza, to potrafią trzymać się razem jako społeczność. Kiedy drużyna Whita zaczyna odnosić sukcesy, wszyscy mieszkańcy żyją kolejnymi startami swoich znajomych. Utożsamiają się z drużyną tworząc transparenty, pomagają w zbiórce pieniędzy na odzież sportową dla zawodników, a nawet pozostawiają swoją pracę i obowiązki, aby pojechać na zawody
 i na żywo móc dopingować swoją drużynę. McFarland jest dumny ze swoich biegaczy! A chłopcy? Czują siłę, jaką daję im ich wiara. Widzą, że dają swoim bliskim radość, nadzieję i szczęście. Robią wielkie rzeczy nie tylko dla siebie, ale dla całej społeczności, z której się wywodzą. Po raz pierwszy Kalifornia dowiaduje się o ich istnieniu. Za to wsparcie, jakie otrzymują, kibice dostają najpiękniejsze podziękowania, jakie tylko sportowcy mogą podarować.

 

PEWNOŚĆ SIEBIE:

 

Znakomita praca trenera oraz wsparcie, które zawodnicy otrzymali od swoich bliskich przełożyła się na ich poczucie siły i pewności siebie.

 

„Jeśli w siebie uwierzycie i będziecie sobie wzajemnie ufać, wierzyć we współzawodników, to nieważne co myślą inni. Na tym polega piękno sportu.”

 

„Obserwujcie ich, obserwujcie siebie i zadawajcie sobie pytanie: kto jest silniejszy, ja czy ty? Obstawiam, że wy!”

 

Takie słowa wypowiada do swoich zawodników White. Przygotowuje ich do podjęcia walki bez kompleksów. Z 7 chłopaków powstaje jedna, spójna drużyna, która sobie ufała i wierzy w siebie!

 

Odpowiedni trener, a także ambicje i zaangażowanie chłopaków sprawiają, że ich los na zawsze się odmienia. Sport pełen jest przepięknych biografii wielkich sportowców, którzy zaczynali swoją przygodę w niesprzyjających warunkach. To wiara i determinacja prowadzi ich na szczyty. Jaka niezwykła historia sportowca dla Ciebie jest inspirująca? Czy uważasz, że sport może stać się przepustką do lepszego życia?

Please reload

Polecane artykuły

Sportowa specjalizacja: Im wcześniej, tym lepiej?

25/03/2018

1/8
Please reload

Ostatnie artykuły
Please reload

Archiwum