X Warsztaty ENYSSP w Lipsku

 

Tradycyjnie na przełomie października i listopada odbyły się warsztaty ENYSSP, Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Praktyków Psychologii Sportu. Co roku warsztaty odbywają się w innym europejskim mieście. Tym razem padło na Lipsk w Niemczech, z którym ja jestem związany bardzo sentymentalnie. Na tamtejszym Uniwersytecie spędziłem bowiem kilka ładnych miesięcy swojej edukacji psychologicznej. Zawsze fajnie wraca się do takich miejsc.

 

W tym roku było to dziesiąte, jubileuszowe spotkanie w historii ENYSSP, a czwarte w którym miałem przyjemność uczestniczyć osobiście. W organizacji jestem od 2011 roku, a od zeszłego roku działam naprawdę prężnie, gdyż pełnię funkcję koordynatora reprezentantów krajowych. W ENYSSP znalazłem wielu świetnych kolegów po fachu i nawiązałem przyjaźnie, które trwają i stają się coraz mocniejsze. Dlatego bardzo lubię jeździć na konferencje organizowane przez ENYSSP. Są ciekawe merytorycznie, można na nich wymienić poglądy i dowiedzieć się na temat nowych trendów w badaniach i praktyce z zakresu psychologii sportu. Jednocześnie spotyka się też przyjaznych, otwartych ludzi, którzy są nastawieni na rozwój i dzielenie się.

 

W tym roku na warsztaty odbyły się 31.10 i 1.11 na Uniwersytecie Lipskim pod roboczym tytułem "Psychologia sportu dla rozwoju młodzieży: Jak wyposażyć młodych sportowców w umiejętności mentalne dla sportu i życia?". Temat rzeka! W programie było trzech znamienitych gości, starych dobrych znajomych z poprzednich wydarzeń - David Gibas z akademii piłkarskiej Standardu Liege, Oliver Stoll z Uniwersytetu w Halle (Niemcy) oraz Xavier Sanchez z Uniwerystetu w Cumbrii (W. Brytania). David Gibas przedstawiał w panelu dyskusyjnym systemowe metody pracy z młodymi piłkarzami. Oliver Stoll z kolei opowiadał o meandrach swojej pracy przy Niemieckim Związku Pływania oraz przedstawił dwa osławione już przypadki niemieckich skoczków do wody, z którymi pracował przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. Xavier Sanchez natomiast zaprezentował najnowsze trendy w badaniach na temat teorii samoregulacji i ich praktyczne zastosowania. Słuchało się ich znakomicie.

 

Oliver Stoll w trakcie swojej prezentacji

 

Oprócz świetnych prezentacji odbyły się też cztery sesje warsztatowe, w każdej aż trzy warsztaty do wyboru prowadzone przez młodych psychologów sportu. W sumie aż 12 interesujących warsztatów! Sam prowadziłem dwa - konsultację koleżeńską przypadku oraz autorski warsztat pt. "Żonglerka dla psychologii sportu". Obydwa odbiły się bardzo pozytywnym echem wśród uczestników. :) Była też sesja posterowa. Główną wygrał młody niemiecki badacz Tobias Mierswa z Uniwersytetu w Bochum za badania nad psychologicznymi mechanizmami radzenia sobie z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym spowodowanym stresem w pracy.

 

Warsztaty "Żonglerka dla psychologii sportu"

 

Cieszy też wysoka, najwyższa w historii, frekwencja polskiej delegacji. Oprócz Gosi Sławińskiej, która z ENYSSP związana jest od 2010 roku, w Lipsku byli także Karolina Chlebosz (rep), Agata Kuczyńska, Mikołaj Nowowiejski, Konrad Muszyński i Michał Tyński. W przyszłym roku XI warsztat ENYSSP odbędzie się w Gironie. Do zobaczenia zatem w Hiszpanii!

Please reload

Polecane artykuły

Sportowa specjalizacja: Im wcześniej, tym lepiej?

25/03/2018

1/8
Please reload

Ostatnie artykuły
Please reload

Archiwum