Wiedzieć gdzie się płynie, czyli ustalanie celów w sporcie

Obok techniki wyobrażeniowej, ustalenie celów (goal setting) jest najważniejszą i najczęściej używaną techniką w klasycznym treningu mentalnym. Najskuteczniejsi sportowcy robią to skrupulatnie. Na przykład poprzez rozpisanie szczegółowej mapy celów razem z różnym możliwościami ich osiągnięcia. Potem na bieżąco sprawdzają na jakim są etapie w drodze do osiągnięcia poszczególnych celów. W zależności od tego modyfikują plan treningowy, kalendarz startów, dietę itp.

 

Podobnie jak w przypadku techniki wyobrażeniowej, ustalenie celów jest zjawiskiem powszechnym nie tylko w sporcie. Każdy z nas stawia sobie jakieś tam cele - w pracy, szkole, życiu towarzyskim. Stawiamy i realizujemy nasze osobiste cele z różnym skutkiem. Dlatego należy podkreślić, że cel sam w sobie nie jest skutecznym narzędziem w treningu mentalnym.

 

Jednak umiejętnie postawiony cel i konsekwencja w dążeniu do niego, pozwala człowiekowi (sportowcowi) na zarządzanie jego myślami oraz zachowaniami tak aby ten cel w końcu osiągnąć.

 

Jak zatem stawiać cele „umiejętnie”? Ważnych jest tu kilka właściwości: cel powinien być konkretny, wymierny, osiągalny i realistyczny. W końcu musi mieć też termin osiągnięcia - to on rozróżnia cel od marzenia. Dobrze też zastanowić się nad tym, czy cel został przez nas „uwłaszczony”, czyli czy się z nim identyfikujemy, a także rozważyć potencjalny konflikt celów (może jest teraz coś ważniejszego lub pilniejszego, co chciałbym akurat teraz osiągnąć?) Technika zakładająca taką charakterystykę umiejętnie postanowionego celu nazywa się z angielskiego "SMART Goals", o której szczegółowo można poczytać tutaj (tekst w języku angielskim).

 

Badania wykazują, że systematyczny i umiejętny użytek techniki ustalania celów działa ponieważ umiejętnie postawiony cel:

 

  • zwiększa koncentrację na wymaganiach konkretnej chwili,

  • minimalizuje podatność na różnego rodzaju dystrakcje i rozproszenia,

  • zwiększa motywację oraz wysiłek podczas treningu oraz zawodów,

  • zachęca do wytrwałości (szczególnie w przypadku napotkania jakiejś przeszkody lub przeciwności losu),

  • reguluje stany lękowe związane z niewiadomą przyszłości,

  • promuje kreatywne rozwiązywanie napotkanych problemów itd.

 

Mądrze kiedyś powiedział rzymski myśliciel Seneka: Ignoranti quem portum petat nullus suus ventus est - dla kogoś, kto nie wie, do jakiego portu zmierza, każdy wiatr jest niepomyślny. Ja też powtarzam te słowa na łamach mojego bloga. Są cały czas bardzo aktualne. Dlatego warto pracować nad stawianiem sobie odpowiednich celów w sporcie i każdej dziedzinie życia. Do tego serdecznie zachęcam!

 

Please reload

Polecane artykuły

Sportowa specjalizacja: Im wcześniej, tym lepiej?

25/03/2018

1/8
Please reload

Ostatnie artykuły
Please reload

Archiwum