[Klub Książki] "Szkoła życia" - Maja Włoszczowska

 

Bardzo lubię czytać biografie sportowców i trenerów. Pozwalają mi lepiej poznać specyfikę danej dyscypliny i dostarczają mnóstwo anegdot ilustrujących teoretyczne założenia psychologii sportu na konkretnych przykładach. Takie historie "z życia wzięte" dużo łatwiej potem rezonują w mojej codziennej praktyce, a przy okazji mocno inspirują również i mnie.

 

 

Obecnie na półkach z książkami biograficznymi sportowców mamy chyba przesyt, przez co trudno jest dotrzeć do czegoś naprawdę dobrego. Bardzo mnie cieszy, że Maja Włoszczowska wcale się tym nie przejęła i zdecydowała się na spisanie i wydanie swojej sportowej historii (w księgarniach podobno od 22.10.2014 r. - ja swoją kopię dostałem dwa dni wcześniej!).

 

"Szkoła życia" to ekscytująca opowieść o pasji do roweru, o kolarskich wzlotach i upadkach, a także o tym jak bardzo złożony jest sukces we współczesnym sporcie. Maja porusza kwestie związane z przygotowaniem fizycznym, technicznym, a także psychicznym. Oczywiście mnie najbardziej cieszy fakt, iż Maja dostrzega istotę przygotowania mentalnego do treningu i współzawodnictwa sportowego. Jej książka bardzo wyraźnie pokazuje, że Głowa Rządzi. :) To, w jaki sposób Maja radziła i radzi sobie w trudnych sytuacjach jest dla mnie prawdziwym mistrzostwem świata, wyczynem zasługującym na dożywotni tęczowy trykot.

 

Czytelnikom zwracam szczególną uwagę na determinację Maji i jej powrót do ścigania po dotkliwej kontuzji w 2012 r. oraz na to, w jaki sposób sprawiała, że srebro nieraz smakowało jak złoto. Znazłem w tej książce dwa cytaty-perełki, które bezsprzecznie demonstrują przekonanie kolarki o ważności siły mentalnej:

 

"Motywacja w sporcie jest często dużo ważniejsza, niż wytrenowane mięśnie" (str. 105)

 

"...najważniejszym mięśniem na treningu jest... głowa!" (str. 168)

 

W książce poruszane zostają też inne istotne kwestie w życiu sportowca jak odpowiednia dieta, regeneracja (fizyczna i psychiczna), relacje ze swoim najbliższym otoczeniem (bardzo dużo miejsca poświęcone jest byłemu trenerowi Maji - Markowi Galińskiemu, tragicznie zmarłemu w wypadku samochodowym), wsparcie społeczne, a także nie zawsze łatwe kontakty z mediami i dbanie o swój wizerunek. Maja pokazuje jak skomplikowany jest sukces i jednocześnie robi to w sposób bardzo lekki i przystępny dla Czytelnika.

 

Mimo swoich 400 stron książka przeczytała się błyskawicznie. To piękna opowieść, która inspiruje do pogoni za własnymi marzeniami. Przy okazji Czytelnik dowie się też conieco o samym kolarstwie górskim. Książka jest pięknie wydana, okraszona kolorowymi ilustracjami z rowerowej podróży przez życie Maji Włoszczowskiej. Gorąco polecam!

 

Podobała ci się recenzja i dzięki niej zdecydowałeś się zakupić książkę? Możesz to zrobić  pod tym linkiem afiliacyjnym. Dziękuję!

Please reload

Polecane artykuły

Sportowa specjalizacja: Im wcześniej, tym lepiej?

25/03/2018

1/8
Please reload

Ostatnie artykuły
Please reload

Archiwum