Psychologia w sporcie. Od leczenia zaburzeń po optymalizację osiągnięć

Psycholog w sporcie może pełnić niejedną rolę. Będzie to zależało od jego kwalifikacji, zadań założonych przez pracodawcę, a także osobistych preferencji.

 

Możliwości pracy psychologa w środowisku sportowym można rozrysować na kontinuum sięgającym od zaburzeń i choroby, aż po optymalne wykonanie sportowe (patrz rycina).

 

Psychologia w sporcie [opracowanie własne - GW]

 

Zwykle sportowcy nie mają regularnych sesji treningu mentalnego. Myślą o zatrudnieniu psychologa dopiero, gdy coś nie idzie i mają problem. To trochę nielogiczne założenie, szczególnie biorąc pod uwagę wagę jaką przypisuje się przygotowaniu mentalnemu... To tak jakby w ogóle nie myć zębów, a do dentysty chodzić dopiero jak zacznie boleć! Psychologowie we współczesnym sporcie, wbrew powszechnemu przekonaniu i tradycji, to już rzadko terapeuci. Najczęściej zatrudniani są jako trenerzy mentalni, których zadanie jest optymalizacja wykonania sportowego, a nie leczenie zaburzeń.

 

W niniejszym artykule omawiam wszystkie możliwości współpracy sportowca/trenera/drużyny ze specjalistami psychologii - od psychologii klinicznej, aż po trening mentalny.

 

Psychologia kliniczna

 

Psychologia kliniczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i terapią zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Głównym założeniem psychologa klinicznego w sporcie jest leczenie. Sportowiec najczęściej odsyłany jest do takiego specjalisty po wstępnych konsultacjach z psychologiem sportu pracującym na co dzień w klubie. Najpopularniejsze przykłady potrzeby wizyty u psychologa klinicznego to zaburzenia jedzenia (anorexia i bulimia) i depresja. Niestety zdarza się też tak, że psychologowie kliniczni nie do końca rozumieją potrzeby sportowców traktując ich jak każdego innego pacjenta.

 

Kliniczna psychologia sportu

 

Kliniczna psychologia sportu działa na pograniczu treningu mentalnego i terapii. To najczęściej specjaliści z odpowiednim wykształceniem, ale też obeznani ze światem sportu. Mogą służyć jako terapeuci, aczkolwiek ich głównym zadaniem jest stabilizacja i normalizacja stanu psychicznego danego sportowca. Najczęściej dzieje się to w formie indywidualnych bądź drużynowych konsultacji.

 

Psychologia sportu / Trening mentalny

 

Wreszcie jest też psychologia sportu/trening mentalny, czyli moja działka! To także najpopularniejsza forma zaangażowania psychologów w sport na każdym poziomie. W takim trybie pracował m.in. dr Jan Blecharz z Adamem Małyszem, Paweł Habrat z piłkarzami na Euro 2012 czy Dariusz Nowicki z Mariuszem Wachem. W tej roli psycholog staje się członkiem sztabu szkoleniowego na podobnych zasadach co lekarze, masażyście czy fizjoterapeuci. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich przypadków, tutaj psycholog zajmuje się przede wszystkim rozwojem umiejętności mentalnych u zawodników, trenerów i całych drużyn, które mogą zostać wykorzystane podczas ważnego meczu. Nastawienie jest na optymalizację treningu, a co za tym idzie przygotowania do zawodów. Psycholog w tym kontekście może zajmować się też budowaniem spójności drużyny, organizowaniem wydarzeń w klubie itp.

 

Najczęściej psychologowie sportu/trenerzy mentalni dobrze znają świat sportu i potrzeby sportowców, ale rzadko mają kompetencji, aby pomóc im uporać się z problemami natury klinicznej. W takim jednak wypadku cały czas mogą stanowić ważny punkt wsparcia społecznego oraz pomóc dobrać odpowiedniego terapeutę.

Please reload

Polecane artykuły

Sportowa specjalizacja: Im wcześniej, tym lepiej?

25/03/2018

1/8
Please reload

Ostatnie artykuły
Please reload

Archiwum