• Grzegorz Więcław

GRz 035: Patrycja Paczyńska-Jasińska | Jakie filmy sportowe warto obejrzeć?


„Sport [w filmie] jest bardzo często tłem dla fabuły, fabuły związanej bardzo mocno z psychologią” /P. Paczyńska-Jasińska

Halo dzień dobry! Tu Grzegorz, witajcie w 35 odcinku podcastu Głowa Rządzi, w którym razem z Patrycją Paczyńską-Jasińską dysktujemy o sportowych filmach. Z moich wyliczeń wynika, że w toku naszej rozmowy pojawiają się co najmniej 40 filmów. Większość z nich poleca Patrycja, ale ja również dorzucam swoje trzy grosze tu i ówdzie. Pełną listę filmów będzie można pobrać bezpośrednio ze strony tego odcinka. Myślę, że nie zdradzamy zbyt dużo z fabuły żadnego z filmów, może z wyjątkiem sportowego klasyka jakim jest Coach Carter z 2005 roku w reżyserii Thomasa Cartera. Patrycja na tym przykładzie rozkłada na czynniki pierwsze linię rozwoju fabularnego. Ale o tym małym spoilerze informuję w trakcie odcinka, więc jeśli ktoś potrzebuje przeskoczyć ten fragment, to niech tak zrobi. Poza tym Patrycja opowiada o wielu innych interesujących kwestiach i odpowiada na pytania takie jak:


- Co jest punktem stycznym trzech królestw – filmu, sportu i psychologii?

- Czy sport jest atrakcyjnym tematem dla twórców filmowych? Jakie aspekty psychologiczne najczęściej pokazywane są w filmie?

- Od jak dawna powstają filmy sportowe?

- Czy sport w filmie może grać rolę pierwszoplanową, czy zawsze jest tłem do pokazania innych ważnych tematów?

- W jaki sposób historie filmowe, zarówno te dokumentalne jak i fabularne mogą działać na myśli, emocje i zachowania odbiorców? Jaką „siłę rażenia” ma film w kształtowaniu postawy jednostki, grupy społecznej, może całego społeczeństwa?

- Jak przygotować się do oglądania filmu? Czy zawsze trzeba się przygotowywać?

- Co można wyciągnąć z oglądania filmu?

- Czy zawsze trzeba wchodzić głęboko, czy czasami można się po prostu „rozerwać”, „odmóżdżyć” przy filmie czy serialu bez żadnej dodatkowej refleksji?

- Jak wygląda linia rozwoju fabularnego, czyli czego można spodziewać się po historiach filmowych?

- Jak mądrze wybierać filmy dla dzieci i młodzieży uprawiającej sport?

- W jaki sposób sobie układać osobistą filmotekę?


Zatem zanurzmy się wspólnie w świat filmu sportowego z psychologią w tle. Enjoy!Patrycja Paczyńska-Jasińska w Alei Gwiazd | Fot. Archiwum Gościa

Patrycja Paczyńska-Jasińska – absolwentka socjologii (specjalność: komunikacja społeczna) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz kulturoznawstwa (specjalność: filmoznawstwo) na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest doktorantką na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, na kierunku socjologia. Obecnie pracuje w dziale marketingu Uniwersytetu SWPS. Działa również społecznie na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży w ramach projektów: Strefa Młodzieży i Strefa Psyche. Prowadzi warsztaty młodzieżowe i prelekcje filmowe z zakresu historii i analizy filmu. Jest organizatorką Ogólnopolskiej Konferencji Filmowej pt. "Filmowe Psycho-Tropy" oraz inicjatorką projekt filmowego o tym samym tytule, który od lat z sukcesem prowadzi w katowickim KINIE KOSMOS - Centrum Sztuki Filmowej.


WWW

FB

INSTAGRAM


Odnośniki do kwestii poruszanych w odcinku

Spis wszystkich filmów do pobrania:

Organizacje i ludzie:

- Konto PATRONITE Podcastu Głowa Rządzi

- Uniwersytet SWPS

- Konferencja Filmowe PSYCHO-Tropy

- Kino AMOK w Gliwicach


Filmy, seriale, książki, podcasty:

- C. Vogler - "Podróż Autora"

- Praca zbiorowa - "Film w terapii i rozwoju"

- Praca zbiorowa - "Film w edukacji i profilaktyce"


- GRz 034: Dagmara Budnik-Przybylska | Jak wykorzystać potęgę wyobraźni w sporcie?

- GRz 021: Matylda Olek & Łukasz Panfil | Jak sport może uczynić dzieci mądrymi dobrymi i zaradnymi?

- GRz 018: Julianna Czapska | Jak wygląda sport bez sędziów?


© 2011-2020 | Wszelkie prawa zastrzeżone: Głowa Rządzi Grzegorz Więcław Consulting | Gliwice, śląskie | Polityka Prywatności

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • LinkedIn - Black Circle
  • Instagram - Czarny Krąg
  • RSS - Czarny Krąg