• Grzegorz Więcław

GRz 029: Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak | Jak połączyć wyczynowe uprawianie sportu z byciem mamą?

Aktualizacja: mar 17

Nigdy nie ma odpowiedniego momentu na zostanie rodzicem [...] A jeśli jest się już rodzicem, to jest to kwestia odpowiedniej organizacji [...] wsparcia rodziny i da radę to wszystko połączyć [...] bez większego trudu. /Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak

Cześć! To jest dwudziesty dziewiąty odcinek podcastu Głowa Rządzi, w którym po raz pierwszy biorę pod lupę kwestie związane z rodzicielstwem aktywnych, wyczynowych sportowców. Z autopsji wiem, że rodzicielstwo w ogóle może być wielkim wyzwaniem, do którego tak naprawdę nikt nas nie formalnie nie przygotowuje. Choć rynek książek oferuje mnóstwo poradników pt. „Jak być rodzicem?”, to żaden z nich nie jest uniwersalnym manualem jak postępować w roli w rodzica czy instrukcją obsługi samego dziecka. Kiedy ktoś zostaje mamą albo tatą świat może się bardzo zmienić, a w najbardziej skrajnych przypadkach wręcz wywrócić do góry nogami. I jak wtedy radzić sobie z pogodzeniem obszaru rodzinnego z obszarem zawodowym, a w kontekście sportu wyczynowego, sportowym? Czy to jest w ogóle możliwe? A jeśli tak, to jak to zrobić „z głową”? Na te i inne pytania odpowiada Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak, polska wioślarka, objęta opieką programu Team100, będąca jednocześnie szczęśliwą mamą 3-letniej Zosi. W tej rozmowie Krysia pokazuje perspektywę młodej mamy-sportowca, która tak sobie zorganizowała życie, że z powodzeniem realizuje się na tych dwóch, ważnych dla niej frontach.To pierwszy odcinek podcastu, który Wy, słuchacze, mogliście aktywnie współtworzyć. Na Facebookowym fanpage’u Głowa Rządzi mogliście zadać swoje pytania do mamy-sportowca. Czuję dla Was wielką wdzięczność za to, że z tej okazji skorzystaliście, bo wiele z Waszych pytań było po prostu znakomitych, więc bez wahania wykorzystałem je w tej rozmowie. W szczególności dziękuję za to, że wskazaliście istotną rzecz dotyczącą płci rodziców-sportowców i fakt, że większość tego typu rozmów, jeśli w ogóle są prowadzone na forum publicznym, dotyczy matek, nie ojców. Przyznaje to również moja dzisiejsza rozmówczyni. Dlatego ceniąc sobie perspektywę i różnorodność punktów widzenia, już teraz mogę zapowiedzieć, że zrobię wszystko, żeby w najbliższym czasie pojawił się również podobny odcinek z ojcem, który wyczynowo uprawia sport. Na razie nie mam nikogo takiego na liście gości, ale szukam i liczę też na Wasze rekomendacje i polecenia odnośnie tego, kto mógłby to być. Ważne, żeby profil oraz specyfika treningu i współzawodnictwa dyscypliny sportu ojca-sportowca były podobne do wioślarstwa. Jak sami niebawem się przekonacie, wioślarze przede wszystkim pracują w trybie wyjazdowym, na obozach i zgrupowaniach, a ilość dni spędzona przez zawodników poza domem w skali roku jest po prostu gigantyczna. Rozważę każdą rekomendację takiego sportowca-taty i sprawdzę każdy podany przez Was lead. Możemy być w kontakcie w tej sprawie bezpośrednio przez moją stronę internetową albo przez media społecznościowe Głowa Rządzi, Facebook lub Instagram.


A teraz już zapraszam do wysłuchania rozmowy z Krystyną Lemańczyk-Dobrzelak o pozytywnym łączeniu macierzyństwa z wiosłami! Dowiecie się m.in. tego:

- Czy często pyta się matki, które zawodowo uprawiają sport jak łączą macierzyństwo ze sportowym wyczynem? Jakie to budzi w nich emocje?

- Jakie są zalety i wady zostania mamą (rodzicem) na początku swojej kariery sportowej?

- Co jest dziwnego w szybkim powrocie do treningu i współzawodnictwa po porodzie?

- Jaka jest różnica w motywacji do przesuwania granic ciała i umysłu przed i po ciąży?

- W jaki sposób trening wioślarski „przygotował” mojego gościa do porodu?

- Ile czasu spędza zawodowa wioślarka poza domem? W jaki sposób wpływa to na funkcjonowanie rodziny?

- Jak wygląda logistyka opieki nad dzieckiem u wyczynowego sportowca podczas obozów i poza nimi? Jak mój gość wykorzystuje czas wolny ze swoim dzieckiem?

- Co robi trzylatka na siłowni!?

- Jak wygląda relacja matka – córka, kiedy ta pierwsza uprawia wyczynowy sport?

- Na ile ważne jest wsparcie rodziny?

- Czy sportowcy-ojcowie też są tak często pytani o to jak oni łączą wyczynowe uprawianie sportu z byciem ojcem?

- Jak różnią się wyzwania stojące przed sportowcami-ojcami od tych, z którymi mierzą się sportowcy-matki?

- Dlaczego specyfika dyscypliny sportu może mieć znaczenie dla rodzicielstwa wyczynowych sportowców?

- Jak sportowcy-matki wspierają się wzajemnie?

- Kiedy i gdzie wyczynowy sportowiec-rodzic może odpocząć i zregenerować się?

- Czy miłość do dziecka i czas spędzony wspólnie z rodziną jest bardziej źródłem stresu, czy raczej okazją do jego rozładowania?

- Jak można sobie poradzić z rozproszeniami związanymi z codziennymi problemami związanymi z wychowaniem dziecka podczas treningu lub zawodów?

- Czego może uczyć sport, co pomaga potem w macierzyństwie (rodzicielstwie)? I odwrotnie – czego macierzyństwo (rodzicielstwo) może nauczyć sportowców, żeby stawali się jeszcze lepsi?

- Czy Krysia zdecydowała się kosztem czasu z dzieckiem na 2 godziny przygotowań dziennie więcej przez rok, gdyby to zagwarantowało osiągnięcie jej celów sportowych?

- Jakie są najlepsze wskazówki dla innych rodziców-sportowców, albo rodziców mocno zaangażowanych w swoje życie zawodowe, żeby skutecznie łączyć te dwa obszary?

- Jakie cele sportowe stawia sobie obecnie Krysia?


Trzymajcie się zdrowo i ciepło! Podajcie audycję dalej! Piona!DOWNLOAD

Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak i jej córeczka Zosia | Fot. Archiwum Krystyny

Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak. Polska wioślarka urodzona 21 września 1995 r. w Bydgoszczy. Trenowała pływanie, akrobatykę sportową, a nawet balet. Po ukończeniu trzeciej klasy szkoły podstawowej przeprowadziła się do Warszawy, gdzie mieszka do dziś. Przez kolejne trzy lata trenowała pięciobój nowoczesny w klubie G-8 Bielany. Dopiero w gimnazjum poszła do klasy sportowej o profilu wioślarskim. Na pierwszych zawodach młodzików startowała, reprezentując klub Bydgostia Bydgoszcz, z którym była również na pierwszych obozach wioślarskich. W gimnazjum i liceum występowała już jednak w barwach MKS 2 Warszawa, a jej trenerem przez kolejnych 6 lat był Andrzej Durjasz. Od 2014 studentka wychowania fizycznego w Warszawie, odtąd reprezentuje również tamtejszy AZS, gdzie jej trenerem jest do dziś Adam Skwarski. W latach 2015 i 2016 z Płowdiw i Rotterdamu młodzieżowa mistrzyni świata w czwórce podwójnej, w 2018 – po urodzeniu córeczki – już na ME seniorek w szkockim Strathelyde 6. w konkurencji dwójek.


Facebook

Instagram

Team100

Profil NasiMistrzowie.pl
Odnośniki do kwestii poruszanych w odcinku

Organizacje i ludzie:

- Team100

- AZS AWF Warszawa


Filmy, seriale, książki, podcasty:

- GRz 024: Oktawia Nowacka | Jak zdobyć i udźwignąć medal olimpijski?


© 2011-2020 | Wszelkie prawa zastrzeżone: Głowa Rządzi Grzegorz Więcław Consulting | Gliwice, śląskie | Polityka Prywatności

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • LinkedIn - Black Circle
  • Instagram - Czarny Krąg
  • RSS - Czarny Krąg