• Grzegorz Więcław

GRz 028: Leszek Naziemiec | Co kryje dzika i lodowata woda?


Oto i dwudziesty ósmy odcinek podcastu Głowa Rządzi, którego gościem jest dziki pływak, Leszek Naziemiec. Człowiek, który przyznaje, że mieszka w wodzie. Nie są mu straszne zimno, brak tlenu czy nieokiełznana przyroda. Leszek realizuje fantastyczne projekty podróżnicze, których głównym powodem i centralnym punktem jest jego pasja do pływania w otwartych, dzikich i zwykle lodowatych akwenach wodnych. Sam o sobie mówi, że jest pionierem zimowego pływania w Polsce. I nie bez kozery! Leszek pływa w naprawdę ekstremalnych warunkach. Mierzył się już z mroźnymi wodami Arktyki, ścigał się z pingwinami u wybrzeży Antarktydy, a całkiem niedawno wrócił z Peru, gdzie na prawie 4000 m n.p.m. zupełnie zwyczajnie przepłynął sobie 10 kilometrów w jeziorze Titicaca. Prowadzi także etapowy projekt Odyseja Wiślana, w którym ma ambicję pokonać całą Wisłę od Beskidów, aż po Bałtyk. Przy tym wszystkim należy zaznaczyć, że to wszystko robi jedynie w czepku i kąpielówkach! Aż mi się zimno robi na samą myśl! Uwielbiam takie spotkania i rozmowy, bo Leszek to człowiek, który odnalazł swoją pasję i odważnie za nią podąża. Pomimo poważnych zobowiązań zawodowych i rodzinnych, jest tak w stanie organizować swój czas i zasoby, że wystarcza ich na wszystko co najważniejsze. Najważniejsze przesłania, które płyną dla mnie z tego spotkania, to żeby nie zabijać w sobie dziecięcej fantazji i marzeń, nawet jeśli ktoś z boku mówi, żeby „wziąć się za coś poważnego” i „przestać się bawić”. Bo duży Leszek, realizuje marzenia małego Leszka. Każdy z nas może być trochę jak Leszek, choć czasem, tak jak i w tej historii, uwierzenie w to, że pracuję i żyję na własnych zasadach, zajmuje wiele czasu. Ale jest to jak najbardziej możliwe, niezależnie od tego ile ma się teraz lat. I to jest po prostu przepiękne!


Przed wysłuchaniem tego odcinka ubierzcie wełnianą czapkę, może zrobić się naprawdę zimno, kiedy Leszek odpowiada na takie pytania jak:


- Gdzie jest najzimniejsza woda na świecie i ile ma stopni?

- Jaka jest różnica między pływaniem dzikim, a pływaniem basenowym?

- Co daje trening z młodszymi od siebie?

- Dlaczego dzikie pływania daje taką satysfakcję? Jakie niesie za sobą niebezpieczeństwa?

- Jak może wyglądać droga do dzikiego pływania?

- Jaka jest filozofia treningu Leszka Naziemca?

- Skąd biorą się cele?

- Dlaczego ważne jest, żeby być widocznym w mediach?

- Jak mądrze podchodzić do zainteresowania ze strony mediów?

- Jak sobie radzić z hejtem?

- Jak wygląda przygotowanie do ekstremalnej wyprawy pływackiej?

- Dlaczego pływanie w jeziorze Titicaca jest tak dużym wyzwaniem?

- Jakie są zasady „prawdziwego” dzikiego pływania?

- Jak mądrze wyciągać wnioski z mniejszych lub większych niepowodzeń i niedociągnięć?

- Czym jest pozytywna improwizacja w realizowaniu celów dzikiego pływaka?

- Czym są hipoksja i hipotermia?

- Czy woda w rzece naprawdę jest brudna?


Przesłuchaj i podaj dalej! Piona!

DOWNLOAD

Leszek Naziemiec w swoim żywiole na powierzchni Jeziora Titicaca | Fot. Tomasz Muc

Leszek Naziemiec. Pionier i prekursor zimowego pływania w Polsce. Prezes IISA Polska, federacji zrzeszającej lodowych pływaków w kraju, współzałożyciel klubu Silesia Winter Swimming. Przepłynął pierwszą w historii milę w Arktyce na Spitsbergenie, przepłynął z grupą pływaków pierwszy kilometr w historii u wybrzeży Antarktydy, w wodzie o temp. -1,2*C. Razem z Łukaszem Tkaczem prowadzi projekt Odyseja Wiślana. Na początku 2020 wrócił z przeprawy przez jezioro Titicaca. Organizator największych zawodów pływania lodowego w Polsce. Organizator dwóch pionierskich sztafet: Bałtyk wpław do Szwecji (z klubem SWS) i zimowej sztafety przez Zatokę Gdańską (z klubem SWS i Krzysztofem Gajewskim). Pływa tylko w czepku, kąpielówkach i okularkach. Zawodowo: magister fizjoterapii i psychologii. Specjalista od zaburzeń sensoryczno-motorycznych wieku niemowlęcego. Żonaty, ojciec czwórki dzieci.


FB Dzikie Pływanie


Odnośniki do kwestii poruszanych w odcinku

Organizacje i ludzie:

- Kawiarnia Botanika

- Silesia Winter Swimming

- Tlenowa Przewaga (Buteyko Clinic)

- Freediving Julia Kozerska

- Alwero

- Tomasz Białecki (mojarobota.pl)


Filmy, seriale, książki, podcasty:

- GRz 009: Anna Ryczek | Dlaczego świadomy oddech zmienia wszystko?

- Otylia Jędrzejczak - "Moja historia"

- Thor Heyerdal - "Kon-tiki"

- Hampton Sides - "W królestwie lodu"

- Tony Horwitz - "Błękitne przestrzenie"

- Daniel L. Everett - "Język - narzędzie kultury"

- Patrick McKeown - "Tlenowa przewaga"

0 wyświetlenia

© 2011-2020 | Wszelkie prawa zastrzeżone: Głowa Rządzi Grzegorz Więcław Consulting | Gliwice, śląskie | Polityka Prywatności

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • LinkedIn - Black Circle
  • Instagram - Czarny Krąg
  • RSS - Czarny Krąg