• Grzegorz Więcław

GRz 027: Bartosz Leszczyński | Jak wygląda mecz z perspektywy sędziego?


W dwudziestym siódmym odcinku podcastu po raz pierwszy w historii w roli gościa występuje sędzia. I to nie byle jaki, bo Bartosz Leszczyński jest sędzią z wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniem w piłce ręcznej. Prowadził ważne spotkania na polskich, europejskich i światowych parkietach. Niejedno widział, niejedno przeżył. W tym odcinku opowiada o tym, jak wygląda mecz piłki ręcznej i sport w ogóle z perspektywy sędziego. W trakcie tej rozmowy Bartosz dzieli się swoimi przemyśleniami na temat swojej roli w sporcie i specyfice pracy sędziego. W szczególności, rzecz jasna, interesują mnie wyzwania mentalne, które stoją przed sędziami i to, jakie patenty radzenia sobie z nimi znalazł mój gość. Nasza rozmowa jest naszpikowana ciekawymi opowieściami i anegdotami ze świata piłki ręcznej, choć jeśli by się nad tym zastanowić wiele z nich może okazać się uniwersalna dla sportu w ogóle. Dla mnie osobiście puenta tego odcinka jest taka, że sędzia jest tylko człowiekiem, a nie maszyną do podejmowania zawsze najlepszych decyzji. Znam wielu sędziów różnych dyscyplin sportowych i z pierwszej ręki wiem jaka to jest trudna i często niewdzięczna robota. Pójdę na grubo, ale w moim przekonaniu sędziowie mają jedną z najtrudniejszych ról w sporcie, bo żeby wykonać dobrze swoją robotę muszą pozostać niezauważeni, jak powietrze. No bo gdy sędzia zaczyna w meczu grać role pierwszoplanowe, to raczej z powodów błędnych lub kontrowersyjnych decyzji. Jak stwierdza mój dzisiejszy rozmówca, sędzia odnosi sukces wtedy, kiedy kibice po meczu nie są w stanie przypomnieć sobie, kto prowadził mecz. Choćby dlatego trzeba sędziów traktować z szacunkiem i wdzięcznością, nawet kiedy z naszej perspektywy podejmuje niesłuszne działania. To są po prostu bardzo ważne kwestie, o których rzadko się słyszy, dlatego nie lekceważcie tego odcinka i przesłuchajcie od deski, do deski! Padają tu bowiem odpowiedzi na takie ciekawe pytania:


- Co trzeba zrobić, żeby zostać sędzią? Jaka była motywacja Bartka do sędziowania, jak potoczyła się jego historia?

- Jak postrzegana jest rola sędziego w sporcie? Jakie ma zadania i obowiązki?

- Jakie wyzwania mentalne stoją przed sędziami?

- Jak wygląda przygotowanie przedmeczowe sędziego?

- Jak działa koncentracja sędziego? Na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę? Co robić, żeby się zrekoncentrować, kiedy łapie się na tym, że uwaga skupiona jest nie na tym, co trzeba?

- Czy naturalne jest to, że uciekają myśli podczas wykonywania zadań sędziowskich? Gdzie one mogą uciekać?

- Co widzi sędzia, a czego czasami nie dostrzeże?

- Czy odpowiednik piłkarskiego VAR-u ma szansę wejść do piłki ręcznej?

- Jaka jest "drużyna" sędziowska podczas meczu piłki ręcznej i jak wygląda współpraca pomiędzy członkami tej "drużyny"?

- W jaki sposób sędzia może poradzić sobie z zawodnikiem, trenerem, kibicami, kiedy zagwiżdże coś, czego oni nie do końca zrozumieją? Jak radzić sobie z emocjami innych, krytyką, być może nawet hejtem?

- W którym rejonie świata Bartek pokazał najwięcej czerwonych i niebieskich kartek?

- Kiedy sędzia czuje się doceniony?


Zapraszam do słuchania i podawania dalej w świat!DOWNLOAD

Bartosz Leszczyński podczas swojej pracy | Fot. Stephane Pillaud (IHF)

Bartosz Leszczyński jest sędzią piłki ręcznej pochodzącym z Płocka. Sędziuje nieprzerwanie od 2000 r. Od 2006 r. sędziuje w Superlidze, najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce (ok. 25 meczów ligowych w sezonie zarówno mężczyzn jak i kobiet). Od 2009 r. jest sędzią międzynarodowym. Regularnie sędziuje podczas najważniejszych turniejów piłki ręcznej klubowej (np. Liga Mistrzów) jak i reprezentacyjnej, (np. podczas ME - 2009, 2010 oraz MŚ - 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019). W trakcie trwania swojej międzynarodowej kariery sędziowskiej miał przyjemność prowadzić jeden finał, jeden mecz o 3. miejsce i trzy półfinały na najważniejszych imprezach piłki ręcznej.

Odnośniki do kwestii poruszanych w odcinku

Wydarzenia:

- Kongres Psychologii Sportu

- Dzień Porażki


Organizacje i ludzie:

- Kolegium Sędziów ZPRP

- PGNiG Superliga

- TVP Sport


Filmy, seriale, książki, podcasty:

- Case zawieszenia Renato Sulicia

- Szymon Marciniak "Na podsłuchu"

- Bogdan Lemanowicz i Marek Baranowski "Na podsłuchu" (niestety już bez materiałów wideo :()

- GRz 018: Julianna Czapska | Jak wygląda sport bez sędziów?


0 wyświetlenia

© 2011-2020 | Wszelkie prawa zastrzeżone: Głowa Rządzi Grzegorz Więcław Consulting | Gliwice, śląskie | Polityka Prywatności

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • LinkedIn - Black Circle
  • Instagram - Czarny Krąg
  • RSS - Czarny Krąg