© 2011-2019 | Głowa Rządzi Grzegorz Więcław Consulting | Gliwice, śląskie

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • LinkedIn - Black Circle
  • Instagram - Czarny Krąg
  • RSS - Czarny Krąg
  • Grzegorz Więcław

GRz 010: Mateusz Gawełczyk | To, co na talerzu i to, co w bidonie, a wyniki i samopoczucie

Aktualizacja: 1 lip 2019

„Ja jestem ostatnią osobą, która próbuje męczyć zawodnika. Ja chcę żeby on był szczęśliwy”

To jubileuszowy, dziesiąty już odcinek podcastu Głowa Rządzi, w którym moim gościem jest Mateusz Gawełczyk, dietetyk sportowy z Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu, który pomaga sportowcom odżywiać się nie tylko smacznie, ale i pożywnie! Niejednokrotnie mówi się, że to co sportowcy mają na swoim talerzu czy w bidonie, to paliwo, na którym jadą przez cały czas trwania treningu lub zawodów. Dlatego dietetyka, podobnie zresztą jak psychologia, to dziedzina, która może zrobić różnicę w optymalnym przygotowaniu zawodnika do startu i w kluczowym momencie stać się języczkiem u wagi dając zwycięską przewagę w rywalizacji. W tym odcinku mój gość opowiada o swojej pracy w sportach wytrzymałościowych, poleca pewne konkretne rozwiązania, a także obala mity związane z żywieniem. Dla mnie Mateusz jest specjalistą, których na rynku ciągle za mało, bo swoją solidną i rzetelną podstawę teoretyczną jest w stanie wyłożyć w przystępny i mocno praktyczny sposób. Dzięki przesłuchaniu tego odcinka, dowiecie się m.in.

- Dlaczego znalezienie równowagi między teorią a praktyką jest tak istotne i jak po mistrzowsku robi to Mateusz w dziedzinie dietetyki sportowej?

- Z jakimi kwestiami zawodnicy najczęściej zwracają się do dietetyka sportowego?

- Jak dietetyka sportowa w sportach wytrzymałościowych zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat?

- Co jest ważne z punktu widzenia dietetyki sportowej w kwestiach regeneracji potreningowej? Co najlepiej spożyć po treningu?

- Czy dobrze jest nagradzać siebie jedzeniem?

- Jak może wyglądać prototyp śniadania mistrzów?

- Jakie nieprawdziwe, nieskuteczne i potencjalnie niebezpieczne porady dietetyczne spotyka się obecnie w szerokim internecie?

- Jak wygląda klasyfikacja suplementów diety? - Jakie suplementy warto stosować dla lepszego funkcjonowania umysłu i ciała?


Źółwik!DOWNLOAD

Mateusz Gawełczyk | Fot. CEZIS

Mateusz Gawełczyk. Wykładowca w Zakładzie Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Współtwórca Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu oraz Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Katowickiego AWF. Dietetyk współpracujący zarówno z amatorami jak i profesjonalnymi zawodnikami, w tym olimpijczykami, medalistami Mistrzostw Świata i Europy. Autor podcastu „Zaplecze Sportu”.

www

FB

Instagram

youtube

podcast


Odnośniki do kwestii poruszonych w rozmowie:

- Mleko czekoladowe to wg Mateusza posiłek potreningowy godny polecenia, tutaj dzieli się konkretnym produktem ---> Arla Protein

- Catering dietetyczny to coraz bardziej popularny wybór wśród sportowców i nie tylko; jeśli chcecie wiedzieć, z kim współpracuje Mateusz, to sprawdźcie ---> FitFood Service

- Kofeina to jedyny sprawdzony suplement, który usprawnia funkcjonowanie umysłu; jeśli ktoś nie lubi małej czarnej, to Mateusz poleca również tabletki kofeinowe ---> OlimpSport

- Klasyfikacja suplementów wg Australijskiego Instytutu Sportu (AIS), krótki i treściwy dokument .pdf w języku angielskim

- Klasyfikacja suplementów, artykuł na blogu CEZIS w języku polskim.

Książki i kanały polecane przez Mateusza:

- "Dietetyka sportowa", ebook

- "Dietetyka sportowa", wyd. PZWL

- "Nowe trendy w żywieniu i suplementacji osób aktywnych fizycznie"

- "Sports nutrtion"

- Clinical sports nutrition

- Dietetyka #NieNaŻarty

- Akademia Dietytki Sportowej

- Damian Parol

- Tadeusz Sowiński

287 wyświetlenia